Multi Trans Metallic Transfer Kağıdı ile Kupa Baskı uygulamamı nasıl mükemmelleştirebilirim?

Multi Trans Metallic kullanımı çok kolay bir transfer kağıdıdır. Hiç bir pahalı makina yatırımına ihtiyacınız yoktur. Kupa baskı yapabilmek için tek ihtiyacınız siyah çıktı alabilen bir tonerli yazıcı ve bir kupa presidir.

Peki kupa baskısında ince detayları nasıl alabilirim?

Multi Trans Metallic altın renki kupa baskı

Aslında çok kolay. Kupa presinizin ayarlarını doğru yaptığınız sürece her seferinde mükemmel baskı alırsınız. Yapmanız gereken sadece 3 ayar vardır. Isı, basınç ve süre. Bu ayarlardan her hangi biri yanlış olsa bile baskınız mükemmel olmaz. Ama merak etmeyin, 3 ayarında belli bir penceresi vardır. Tek bir değer değil, bir değer aralığında olması yeterlidir.

Kupa baskı yaparken her seferinde ayar yapmam gerekir mi?

Eğer presinizin ayarlarını başka bir ürün için değiştirmediyseniz yeniden ayar yapmanız gerekmez. Ayarlar presten prese değişiklik gösterir. Her presin ısı ve basınç yapısı farklıdır. Ama bir kere doğru ayarı bulduğunuzda, yani kalibrasyonunuzu yaptığınızda, bir daha değişiklik yapmanıza gerek kalmaz.

Kupa presinin ayarı ideal değilse nasıl düzeltirim?

Biraz deneme ve yanılma yapmanız gerekir. Tabii bunu bilinçli bir şekilde yaparsanız deneme sayınız oldukça azalır. Sonucunuz mükemmel değilse, bu sonuçtan ipuçları çıkartabilirsiniz. Genel olarak iki farklı noktaya bakmanız gerekir. Ayarlardan birinin olması gerektiğinden düşük olduğu durumlarda baskı tamamen aktarılmaz, kopukluklar olur. Eğer değerler yüksek ise baskı tamamen aktarılır fakat baskı olmaması gerken yerlerde de ufak tefek izler çıkabilir. Mesela altın rengi kağıt kullanmışsanız ve ayarlarınız çok yüksek ise etrafta sanki altın rengi sim parçacıkları kalmış gibi bir görüntü oluşur. Bu parçacıklar genellikle çok yüksek basınç ve ısı yüzünden aktarıldığı için  kalıcı olmazlar. Çok agresif olmayan bir temizleyici madde ve kumaş yardımıyla ovuşturulduğunda geçerler. Bunun nedeni altın renginin (veya kağıda göre gümüş veya bronz) bardağa kuvvetli tutunmasını sağlayan unsur kullandığınız tonerdir.

Ayarları değiştirirken en son zamanı değiştirin

Eğer bir ayar değiştirecekseniz biz size ilk önce basınçtan başlamanızı, sonra ısıyı en son da süreyi değiştirmenizi tavsiye ederiz. Bunun en büyük nedeni ısı ve basınç ayarlarının presten prese büyük farklılık gösterebileceği ama zaman her zaman aynı olmasıdır 🙂

Basınç da genellikle elle kolay anlaşılır. Biraz deneyiminiz varsa presi kapatırken basıncın çok yüksek veya çok alçak olduğunu hissedersiniz.

Anlaması en zor olan ısı ayarıdır. Profesyonel bir ölçüm cihazınız yoksa bunu anlamak çok zordur. O yüzden biraz deneme yanılma yapmanız gerekir.  Unutulmaması gereken diğer bir nokta ise bizim tavsiye ettiğimiz 180 saniye sürenin aslında ideal ısıda geçmesi gerektiğidir.

Kupa baskı yaparken doğru zaman ayarı nasıl yapılır?

Genellikle kupayı ilk takıp presi kapattığınızda rezistansınızın ısısı çok hızlı ve ciddi bir şekilde düşer. Ne kadar hızlı düştüğü, ne kadar çok düştüğü ve en önemlisi de istenilen sıcaklığa ne hızda tekrar geri geldiği presten prese değiklik gösterir. Freesub ST-210 İkili Kupa Presi gibi ileri seviye preslerde ön ısı ayarı mevcuttur. Ön ısı ayarını istenilenden sıcaklıktan daha yüksek yaparsanız, ilk başladığınızda düşen ısı ideal ısınızdan çok büyük farklılık göstermez ve kısa sürede ideal ısıya tekrar ulaşırsınız. Aşağıdaki videoda ST-210 kupa presi ile nasıl metalik baskı yapılacağını ve pres ayarlarını bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir