Flex Soft No-Cut transfer kağıdı logo baskısı yapmak için uygun bir teknik mi?

Flex Soft ilk bakışta pahalı bir ürün gibi görünse de logo baskısı için biçilmiş kaftandır. Her şeyden önce başka malzemelerle yapamayacağınız çok komplike ve ince detaylı desen ve logoları rahatlıkla kumaşa aktarabilirsiniz. Hem de kumaş ayırt etmeden. Dokulu Lacoste, Polo gibi kumaşlara, kanvas kumaşlara, renkli kumaşlara, naylon yağmurluklara, şapkalara, çantalara, aklınıza gelebilecek her türlü kumaşa (prese girebildiği sürece) baskı yapabilirsiniz.

Peki bu detayları kesmeden nasıl alıyoruz?

Çok kolay. Yenilikçi çift kağıtlı transfer sistemi sayesinde. A kağıdına (istediğiniz renkteki kağıdı seçip) basmak istediğiniz logo veya deseni sadece siyah renkte çıktı alıyorsunuz (Renkli yazıcılarda kompozit siyah, yani 100C 100M 100Y 100K tavsiye ediyoruz), ve sonrasında B kağıdıyla presliyorsunuz.

Bu iki kağıdı birbirine 100 saniye (A3 ebat için 120 saniye) presledikten sonra sıcakken ayırdığınızda, baskı yaptığınız tonerin üzerine B kağıdından insana zararsız özel bir tekstil tutkalı aktarılıyor. Tutkal aktarılmış kağıdı da kumaşa presleyip baskı yapabiliyorsunuz.

Kulağa karmaşık gelse de aslında hiç değil. Printec Online’ın YouTube kanalında Flex Soft ne kadar hızlı ve kolay bir şekilde logo baskısı  yapabileceğiniz gösteren çok güzel bir video bulunuyor. Aşağıda bu videoyu sizin için makalemize ekledik 🙂

Flex Soft ile logo baskısı yapınca maaliyet yüksek olmuyor mu?

Açık davranmak gerekirse ne göre yüksek diye bir soru sormak gerekiyor? Flex Soft tamam sublimasyon kağıdından daha pahalı bir teknik. AMA! Evet burada ama çok önemli! Sublimasyon kağıdıyla ne yapabilyorsunuz? Sadece beyaz polyester tişörte baskı yapabiliyorsunuz? Diğer hiç bir kumaşa baskı yapamıyorsunuz. Naylon yağmurluk? Siyah renkte bir Polo yaka, derin dokulu tişört? Çanta? Peki metalik renklerde veya neon renklerde baskı yapabilyor musunuz? Hayır 🙂 O zaman neye göre daha pahalı?

Peki alternatifi nedir? Flex Folyo mu? Flex folyo kullanırken maalesef kimse işçilik maliyetini hesaplamıyor. 500 tane ufak logo kesip ayıklarken kaybedeceğiniz zaman ve işçiliği hiç düşündünüz mü? Peki ya logonuz çok ince detaylı, hatta eskitilmiş veya benzeri ayıklamayı bırakın kesilmesi bile imkansız bir görselse? O zaman yine kıyaslama yapacak bir ürün olmuyor.

Logo Baskısı 60 logos 65mm x 15mm 1024w

Peki Flex Soft çok mu pahalı? Size rakamlarla bir örnek sunalım. 6,5cm x 1,5cm bir logo baskısı istiyorsunuz. Bu logodan bir A4 sayfaya tam 60 tane sığdırabilirsiniz. Normal bir karışık renk 50li A3 Flex Soft ürününü Printec-Online’dan 160 € + KDV’ye satın alabilirsiniz. 50 adet A3 100 adet A4 eder ve 1 A4 fiyatı 1,60 € olur. Bir sayfa A4’ten de 60 adet logo çıktığına göre bir logonun size maliyeti sadece ve sadece 0,027 €, yani 2,7 EURO CENT eder. Bu yazıyı yazdığımız günlerde Euro kuru aşağı yukarı 7 TL gibi olduğuna göre bir logo için sizin kağıt maliyetiniz sadece ve sadece 19 kuruşa denk gelir. 

Logom tek renk değilse veya Flex Soft renkleri logoma uymuyorsa ne yapabilirim?

Bunun için de özellikle beyaz tonerli bir yazınız varsa Laser Dark No-Cut transfer kağıdı öneririz. Her türlü renk, desen, degrade geçiş ve benzeri görselleri aynı Flex Soft ile yaptığınız gibi çift kağıtlı transfer sistemiyle kolaylıkla yapabilirsiniz. Laser Dark No-Cut transfer kağıdı hakkında detaylı bilgiye yine Printec Online’dan ulaşabilir ve ürünü satın alabilirsiniz.

Ayrıca diğer bütün transfer kağıdı seçenekleri hakkında bilgi isterseniz size transfer kağıdı ana sayfamıza bir göz atmanızı tavsiye ederiz 🙂

Multi Trans Metallic Transfer Kağıdı ile Kupa Baskı uygulamamı nasıl mükemmelleştirebilirim?

Forever Multi Trans Metallic Sert Zemin Metalik Transfer Kağıdı

Multi Trans Metallic kullanımı çok kolay bir transfer kağıdıdır. Hiç bir pahalı makina yatırımına ihtiyacınız yoktur. Kupa baskı yapabilmek için tek ihtiyacınız siyah çıktı alabilen bir tonerli yazıcı ve bir kupa presidir.

Peki kupa baskısında ince detayları nasıl alabilirim?

Multi Trans Metallic altın renki kupa baskı

Aslında çok kolay. Kupa presinizin ayarlarını doğru yaptığınız sürece her seferinde mükemmel baskı alırsınız. Yapmanız gereken sadece 3 ayar vardır. Isı, basınç ve süre. Bu ayarlardan her hangi biri yanlış olsa bile baskınız mükemmel olmaz. Ama merak etmeyin, 3 ayarında belli bir penceresi vardır. Tek bir değer değil, bir değer aralığında olması yeterlidir.

Kupa baskı yaparken her seferinde ayar yapmam gerekir mi?

Eğer presinizin ayarlarını başka bir ürün için değiştirmediyseniz yeniden ayar yapmanız gerekmez. Ayarlar presten prese değişiklik gösterir. Her presin ısı ve basınç yapısı farklıdır. Ama bir kere doğru ayarı bulduğunuzda, yani kalibrasyonunuzu yaptığınızda, bir daha değişiklik yapmanıza gerek kalmaz.

Kupa presinin ayarı ideal değilse nasıl düzeltirim?

Biraz deneme ve yanılma yapmanız gerekir. Tabii bunu bilinçli bir şekilde yaparsanız deneme sayınız oldukça azalır. Sonucunuz mükemmel değilse, bu sonuçtan ipuçları çıkartabilirsiniz. Genel olarak iki farklı noktaya bakmanız gerekir. Ayarlardan birinin olması gerektiğinden düşük olduğu durumlarda baskı tamamen aktarılmaz, kopukluklar olur. Eğer değerler yüksek ise baskı tamamen aktarılır fakat baskı olmaması gerken yerlerde de ufak tefek izler çıkabilir. Mesela altın rengi kağıt kullanmışsanız ve ayarlarınız çok yüksek ise etrafta sanki altın rengi sim parçacıkları kalmış gibi bir görüntü oluşur. Bu parçacıklar genellikle çok yüksek basınç ve ısı yüzünden aktarıldığı için  kalıcı olmazlar. Çok agresif olmayan bir temizleyici madde ve kumaş yardımıyla ovuşturulduğunda geçerler. Bunun nedeni altın renginin (veya kağıda göre gümüş veya bronz) bardağa kuvvetli tutunmasını sağlayan unsur kullandığınız tonerdir.

Ayarları değiştirirken en son zamanı değiştirin

Eğer bir ayar değiştirecekseniz biz size ilk önce basınçtan başlamanızı, sonra ısıyı en son da süreyi değiştirmenizi tavsiye ederiz. Bunun en büyük nedeni ısı ve basınç ayarlarının presten prese büyük farklılık gösterebileceği ama zaman her zaman aynı olmasıdır 🙂

Basınç da genellikle elle kolay anlaşılır. Biraz deneyiminiz varsa presi kapatırken basıncın çok yüksek veya çok alçak olduğunu hissedersiniz.

Anlaması en zor olan ısı ayarıdır. Profesyonel bir ölçüm cihazınız yoksa bunu anlamak çok zordur. O yüzden biraz deneme yanılma yapmanız gerekir.  Unutulmaması gereken diğer bir nokta ise bizim tavsiye ettiğimiz 180 saniye sürenin aslında ideal ısıda geçmesi gerektiğidir.

Kupa baskı yaparken doğru zaman ayarı nasıl yapılır?

Genellikle kupayı ilk takıp presi kapattığınızda rezistansınızın ısısı çok hızlı ve ciddi bir şekilde düşer. Ne kadar hızlı düştüğü, ne kadar çok düştüğü ve en önemlisi de istenilen sıcaklığa ne hızda tekrar geri geldiği presten prese değiklik gösterir. Freesub ST-210 İkili Kupa Presi gibi ileri seviye preslerde ön ısı ayarı mevcuttur. Ön ısı ayarını istenilenden sıcaklıktan daha yüksek yaparsanız, ilk başladığınızda düşen ısı ideal ısınızdan çok büyük farklılık göstermez ve kısa sürede ideal ısıya tekrar ulaşırsınız. Aşağıdaki videoda ST-210 kupa presi ile nasıl metalik baskı yapılacağını ve pres ayarlarını bulabilirsiniz.