Forever Transfer Kağıdı Çeşitleri

Alman forever firmasının bir çok transfer kağıdı bulunmaktadır. Firma özellikle de lazer yazıcılar yani fotokopi makineleri ve tonerli yazıcılar için çok yüksek ar-ge yatırımı yapmaktadır. Türkiye’de satılan forever transfer kağıdı çeşitleri hakkında ufak bir genellemeyi bu sayfada bulabilirsiniz.

İki kağıttan oluşan transfer baskı sistemleri

A/B kağıdı da denilen çift kağıtlı sistemlerde çıktı aldığınız kağıt, transfer yapacağınız objeye direkt aktarılmaz. A kağıdına (yazıcıdan çıktı aldığınız kağıt) aldığınız çıktıyı ilk önce önce B kağıdıyla (tutkal kağıdı) beraber birbirine preslersiniz ve sıcakken soyarsınız. Soyduğunuzda A kağıdının üzerinde, daha doğrusu baskı yaptığınız noktaların üzerinde B kağıdından aktarılmış bir tutkal katmanı kalır. Bu sistem sayesinde hiç kesmeden ve ayıklamadan saniyeler içerisinde baskınızı dekupe etmiş olursunuz ve istediğiniz kumaşa veya zemine uyguladığınızda etrafında hiç iz kalmaz.

Beyaz tonerli yazıcılar için Forever Transfer Kağıdı

Beyaz toner transfer kağıdı yani (white toner transfer) denilince ilk akla gelen Forever Laser Dark No-Cut Transfer Kağıdıdır.

beyaz toner forever transfer kağıdı - forever

Bir önceki paragrafta bahsetmiş olduğumuz üzere A+B kağıtlı sistemde istediğiniz her rengi ve deseni kesip ayıklamadan tişörte veya kumaşa aktarabilirsiniz. Üstün alman teknolojisi sayesinde en ufak detaylar bile sorun yaratmaz. Tramlanmış (rasterized) veya eskitilmiş desen (vintage) maskesi uygulanmış desenler adeta bir çocuk oyuncağı kolaylığında yapılır.

CMYK veya siyah-beyaz tonerli yazıcılar için A+B Forever transfer kağıdı

Dünyada sadece Forever’ın ürettiği ve patentli ürün olan Flex Soft No-Cut transfer kağıdı ile sadece siyah çıktı alarak metalik ve neon renkler de dahil olmak üzere 20 farklı renkte transfer baskı yapabilirsiniz.

Siyah toner ab transfer kağıdı - flex soft pink

Yine Laser Dark No-Cut’da olduğu gibi A kağıdına yazıcıdan çıktı alınır. Ama farklı olarak çıktınız renkli değildir, kompozit siyahtır. Siyah toner yapışmayı sağlar ve renk kağıttan gelir. Örnek vermek gerekirse neon pembe a kağıdına siyah çıktı alıp b kağıdıyla preslediğinizde, siyah baskı aldığınız noktaların üzerine b kağıdından tutkal aktarılır. Tutkal aktarılmış halini de kumaşa, hatta ahşap ve kağıt da dahil olmak üzere bir çok farklı zemine uygulayabilirsiniz.

Tek kağıttan oluşan transfer baskı kağıtları

Tek kağıttan oluşan transfer baskı sistemlerinin uygulaması a+b çift kağıtlı sistemlere göre çok daha kolaydır. Aynı zamanda tek kağıtlı sistemlerin maliyetleri de daha düşük olur. Artılarının yanında bir de tabii ki dezavantajları vardır, o da ab kağıtlı sistemlerde yapabildiğiniz her baskıyı tek kağıtlı sistemlerle yapmanızın mümkün olmamasıdır.

Sert zemin ve kupa baskı kağıtları

Cam, seramik, porselen, metaller, ahşap ve bir çok farklı sert yüzeye lazer yazıcı sert zemin transfer kağıtlarıyla baskı yapabilirsiniz. Süblimasyonun aksine objelerinizin polyester kaplı veya cilalı olması da gerekmez. Yapışma özelliği kağıttan gelir.

Sadece siyah çıktı alınan Forever transfer kağıdı – Multi Trans Metallic

Multi Trans Metallic altın renki kupa baskı

Forever’ın yine yeni ve patentli ürünlerinden biri olan Multi Trans Metallic türünün tek örneğidir. Her hangi bir sert zemine sadece tonerli yazıcınızdan siyah çıktı alarak metalik baskı yapmanıza olanak sağlar. Altın, gümüş ve bronz olmak üzere 3 farklı renk seçeneği bulunur.

CMYK ve CMYW yazıcılar için Multi-Trans

Beyaz toner ve multi-trans sert zemin transfer kağıdı

Düz Multi-Trans sert zemin transfer kağıdını ise hem renkli, hem de beyaz tonerli yazıcılarda kullanabilirsiniz. Eğer beyaz toneriniz yoksa sadece açık renkli objelere baskı yapabilirsiniz. Beyaz toneriniz varsa ürün sınır tanımaz 🙂

Tek kağıttan oluşan kumaş ve tişört transfer kağıdı seçenekleri

Forever’ın hem açık renkli kumaşlar için hem de koyu renkli kumaşlar için farklı tek kağıttan oluşan transfer sistemleri mevcuttur. 

Açık renkli veya beyaz kumaşlar için Classic+ Universal

Classic+ Universal (Klasik artı üniversal) çok kolay uygulanan ve her türlü kumaşla uyumlu bir transfer kağıdıdır. Açık renkli tişörtlerde mükemmel sonuç vermesinin yanında bez alışveriş çantaları için de idealdir. Tek seferde uygulanır ve kumaşa kağıdın kapladığı alan kadar ince bir plastik katman aktarır.

Koyu renkli kumaşlar için forever transfer kağıdı – Laser Dark

Büyük ağabeyi Laser Dark No-Cut a kıyasla isminden de anlaşılacağı üzere standart Laser Dark kendi kendini ayıklayan bir kağıt değildir. İnce, opak bir beyaz PU katmandan oluşur ve bu katmanın üzerine lazer yazıcınızla çıktı alırsınız. PU’ın altında ise ısı ile beraber kumaşın içine işleyen bir yapışkan katman vardır. Bastığınız objeleri kesip, ayıklamanız gerekir. Komplike objeleri bilgisayar destekli kesici plotter yardımıyla dekupe edebilirsiniz. Bir birinden bağımsız bir kaç parçadan oluşan bir deseniniz varsa ve bunların bir birlerine olan mesafeleri nizami kalsın istiyorsanız, bir uygulama bandına (application tape) ihtiyacınız vardır. Parçaları kağıttan bu taşıyıcı bant yardımıyla kaldırıp, tişört veya kumaşınıza yerleştirir, sonra preslersiniz.